Inkontinence – tichý problém řady žen
Ačkoliv inkontinence trápí až polovinu žen, k lékaři se vydá pouze 10 % z nich. A co ty další? Ty zatím prohrávají vnitřní souboj se studem. Nechtěný únik moči totiž nepřináší jen fyzické obtíže, nese s sebou i stres, pocity selhání a studu. Co všechno o inkontinenci potřebujete vědět a jak proti ní konečně vyhrát?
Typy inkontinencí
Těhotné ženy, ženy po porodu, po gynekologických operacích, ženy v menopauze, ale také muži a děti. Inkontinence si příliš nevybírá, snad i proto neexistuje jen jeden druh této poruchy.
Za nejrozšířenější typ považují lékaři stresovou inkontinenci. Nehledejte však souvislost se svým psychickým rozpoložením, onen stres zde představuje vysokou fyzickou zátěž. Pokud se náhle zvýší nitrobřišní tlak, například při zvednutí břemene, poskočení, ale také v důsledku kýchnutí, zakašlání či smíchu, který zároveň převýší tlak odporu, močový měchýř moč neudrží. Příčinami jsou v takovém případě oslabené svalstvo močového měchýře a jeho svěrače či pánevního dna. Stresová inkontinence potkává obvykle ženy kolem 45 let, ženy po porodu nebo s vyšší váhou.
Obrázek: Ženy s inkontinencí často netrápí pouze samotný únik moči, ale také pocity studu a selhání.
Dalším častým jevem je urgentní inkontinence, která souvisí s hyperaktivním močovým měchýřem. Co to znamená? S trochou nadsázky by se dalo říct, že sotva toaletu opustíte, už byste se na ni vrátila. Tato častá potřeba močení, která může vést k samovolnému úniku moči, bývá ovlivněna například příliš velkým či naopak malým přísunem tekutin, infekcí močových cest, zácpou či působením některých léků.
Dalším typem nechtěného úniku moči je reflexní inkontinence, která vzniká s neurologickým onemocněním, například při roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě nebo při poranění míchy. Únik moči může také souviset s kratší močovou trubicí. Ta u žen dosahuje pouze cca tři centimetry, tudíž nevytváří tak velký odpor. Může se tak snadno stát i v banálních situacích, jako jsou sportovní aktivity či smích, že dojde k lehkému úniku moči.
Jak si pomoci
Pokud vás některý z těchto problémů potkal, nezoufejte. Inkontinence je řešitelná, často se dá vyléčit, případně lze její důsledky velmi dobře zmírnit. Právě proto je tak důležité o nechtěném úniku moči nemlčet a jednat. Čím dřív totiž začnete, tím dříve se tohoto tichého společníka zbavíte.
Léčivé cviky
Močový měchýř ovládají svaly pánevního dna, díky nim máte plnou kontrolu nad tím, kdy moč vypustíte. Abyste tak dokázali inkontinenci ovládnout, musíte pochopit, kde tyto svaly jsou a jak je posilovat. Odborníci doporučují cvičit zejména Kegelovy cviky a cviky Ludmily Mojžíšové.
Kegelovy cviky vynalezl v roce 1948 americký gynekolog Arnold Kegel, přičemž se jedná o sérii procvičování a zpevňování svalů v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku. Cvičení není určené pouze pro inkontinenci, pomáhá ženám také ke zvýšení vzrušivosti, vaginální lubrikaci a snadnějšímu dosažení orgasmu. Cviky se praktikují přímo při močení, dále v leže a na břiše. Aby bylo cvičení opravdu účinné, měli byste jej vždy konzultovat se zkušeným fyzioterapeutem. Pokud si jej chcete jen vyzkoušet, podívejte se například na cvičení s Mgr. Klárou Novotnou, fyzioterapeutkou Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Obrázek: Při inkontinenci je velmi důležité cvičení. Vyzkoušejte například Kegelovy cviky a cvičení Ludmily Mojžíšové.
Dále se doporučuje cvičení dle Ludmily Mojžíšové, které má velmi blahodárné účinky. Cviky původně vznikly pro nápravu poraněného pohybové aparátu, především při vertebrogenních potížích. Časem se však ukázalo, že léčivost těchto cviků zdaleka přesahuje jejich původní záměr. Cvičení pomáhá ženám při problémech s inkontinencí, otěhotněním a s bolestivou či chybějící menstruací. Metoda je opět založená na posilování ochablého svalstva, a to v oblasti dutiny břišní, zad a pánevního dna. Cvičit byste opět měli se zkušeným terapeutem, který vás vhodně povede. A jak takové cvičení probíhá? Podívejte se na cviky dle FYZIOkliniky.
Zajímá vás pohybová terapie? Cvičení Ludmily Mojžíšové najdete blíže také v našem e-booku Zdravá žena.
Bylinné produkty
Při problémech s únikem moči můžete také sáhnout po přírodních přípravcích, které blahodárně působí na správné fungování močového ústrojí. Vyzkoušet můžete například lichořeřišnici větší, která funguje jako silné přírodní antibiotikum, močopudné bylinky, jako jsou celík zlatobýl, medvědice lékařská, přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, nebo Jančův ledvinový čaj na pročištění ledvin.
Doporučujeme také tělo řádně detoxikovat a odkyselit, například pomocí detoxikačních náplasti Master Herb, čaje Tibetský sběr, funkčního komplexu Citrokalcevitu. Blahodárně také působí bylinná 10denní kúra s vložkami Energie života (podrobný postup jsme vám sepsali do e-booku Zdravá žena). Inkontinenční vložky vyměňte raději za bylinné menstruační vložky Energie bylin, které obsahují celkem 49 bylin. Na močové cesty také velmi příznivě působí fytovložky Jemná péče a fytonáplasti Yaoshen Forte, které posilují ledviny a močové cesty.
Obrázek: Bylinné vložky Energie bylin vám poslouží mnohem lépe než obyčejné inkontinenční vložky z drogerie.
Zajímavým pomocníkem při boji proti inkontinenci se ukazuje také unikátní gel Volupta+. Jeho základem je aminokyselina L-arginin, která spouští v těle proces rozšiřování cév, a zajišťuje tak mohutný příliv krve do pohlavních orgánů. Při pravidelném používání dochází ke zlepšení krevního oběhu v pánevních orgánech.
Poraďte se s odborníkem
Než se však pustíte do samoléčby na vlastní pěst, zvažte návštěvu odborníka. Této problematice se věnuje řada specialistů – urologové, fyzioterapeuti, fytoterapeuti aj., kteří dokážou váš problém správně lokalizovat a navrhnout vhodné řešení. Navštívit můžete také naše Centrum ženského zdraví, kde se na podobné případy rovněž specializujeme.
Žádné komentáře